Juodasis paltusas – egzotiškos išvaizdos žuvis, organizmą praturtinantis vitaminais

Juodasis paltusas – egzotiškos išvaizdos žuvis, organizmą praturtinantis vitaminais

Juodasis paltusas – viena neįprasčiausių žuvų. Originalus ne jos pavadinimas, bet ir išvaizda – ši žuvis pasižymi ryškia, blizgančia, tamsiai ruda, beveik juoda spalva. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad po išskirtine išvaizda juodasis paltusas slepia ir daugybę sveikatai naudingų medžiagų, o ieškodami išskirtinesnių skonių, ja vis labiau domisi ir pirkėjai.  

Universaliai paruošiama

„Lietuviai daugiau dėmesio skiria sveikai gyvensenai ir subalansuotai mitybai, ypač vasarą, kai norisi lengvo, tačiau maistingomis medžiagomis pasižyminčio maisto. Todėl pastebima, kad šiltuoju sezonu pirkėjai žuvį dažniau įtraukią į kasdienį racioną. Juolab kad pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas žuvį geriausia valgyti 3 kartus per savaitę. Siekdami patenkinti pirkėjų poreikius, nuolat  siūlome platų žuvies pasirinkimą ir šios kategorijos produktų paklausa nuosekliai auga“, – sako V. Juodkazienė.

Pasak ekspertės, ieškodami įvairesnių skonių pirkėjai dairosi ne tik tradiciniais laikomų karpio ar lašišos. Jų krepšeliuose atsiduria ir įmantresnės žuvys: plekšnės, šamas ar juodasis paltusas. Pastaroji, kaip pasakoja V. Juodkazienė – balta, švelnaus skonio ir universaliai paruošiama žuvis. Ji vasarą tinka kepti ir kepsninėje.

Maisto ekspertė teigia, kad juodasis paltusas pasižymi didele gerųjų riebalų: omega-3 ir omega-6 gausa, jame taip pat yra organizmui reikalingo seleno, fosforo, magnio, vitaminų B12 ir B6, kurie itin svarbūs smegenų veiklai, atminčiai ir gerai psichologinei būsenai palaikyti. Be to, juodasis paltusas yra ir tikras baltymų šaltinis: vienoje šios žuvies porcijoje randama apie 42 gramus aukščiausios rūšies baltymų. Šios žuvies vartojimas taip pat stiprina imuninę sistemą bei gali pagerinti širdies darbą.

Itin pamėgta Rytų Azijoje

Paltusas – viena didžiausia pasaulyje plokščiažuvių, priklausanti plekšninių žuvų šeimai. Ši žuvis dažniausiai aptinkama Atlanto, Arkties ir Ramiojo vandenyno Šiaurėje. Dideliais kiekiais jų randama Grenlandijoje, Islandijoje, Rusijoje, Kanadoje, taip pat ir Norvegijoje. Juodieji paltusai dažniausiai slepiasi 500–1000 m gylyje. Ši žuvis – plėšrūnė, minta krevetėmis, kalmarais arba kitomis žuvimis.

Be naudos organizmui, juodojo paltuso mėsa pasižymi ir išskirtiniu, itin švelniu skoniu bei yra itin minkšta, todėl tinkamai paruošta ji tiesiog tirpsta burnoje. Jos skonis kiek salstelėjęs.

V. Juodkazienė sako, kad šios rūšies žuvį populiaru patiekti su pesto ar citriniu padažu. Be to, ji labai mėgstama ir rūkyta, tačiau tradiciškai daugumoje šalių juodasis paltusas patiekiamas sūdytas. Labiausiai, anot ekspertės, juodąjį paltusą mėgsta rytų azijiečiai, jie juodąjį paltusą laikomo tikru delikatesu. Azijoje jis dažniausiai patiekiamas keptas bei pagardintas įvairiausiai tradiciniais padažais, derinamas su ryžiais, azijietiškais makaronais bei keptomis arba šviežiomis daržovėmis.

V. Juodkazienė siūlo ir azijiečių įkvėptą juodojo paltuso receptą, kuris puikiai tiks norintiems pasimėgauti lengvai paruošiama, tačiau egzotiška vakariene.

Juodasis paltusas su ryžiais

Jums reikės:

1 puodelio baltųjų ryžių

Juodojo paltuso gabalėlių

1 saujos kaparėlių

Saujos šviežių petražolių

1 citrinos

1 česnako skiltelės

¼ puodelio sultinio

1 saujos miltų

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio pipirų

Šlakelio alyvuogių aliejaus

4 šaukštų sviesto

Pagaminimas:

Pirmiausiai puode užvirkite šiek tiek pasūdytą vandenį ir išvirkite ryžius. Tuomet ant vidutinės ugnies įkaitinkite keptuvę, į ją įpilkite šlakelį aliejaus ir kepimui pasiruoškite juodąjį paltusą – supjaustykite porcijos dydžio gabalėliais ir nulupkite jų odeles. Tuomet abi gabalėlių puses pasūdykite, papipirinkite ir apvoliokite miltuose. Paruoštus gabaliukus iš abiejų pusių apkepkite aliejuje, kol gražiai apskrus. Tuomet iš keptuvės išimkite žuvį ir sudėkite kaparėlius, smulkintą česnaką – viską maišydami kelias minutes pakepkite. Į keptuvę supilkite sultinį, įspauskite šiek tiek citrinos sulčių, įdėkite gabalėlį sviesto ir smulkiai supjaustytas petražoles. Į šį padažą įdėkite žuvies gabaliukus ir apie minutę dar juos patroškinkite. Galiausiai į lėkštę dėkite išvirusius ryžius, juodąjį paltusą ir viską gausiai apliekite padažu. Jeigu norisi gaiviau – pagardinti galite šviežiomis, su citrinos sultimis sumaišytomis petražolėmis. Skanaus!