Italų gatvės maistas – kaštainiai: kaip jų pasigaminti namuose?

Recipe

Beveik įpusėjęs ruduo lepina savo gėrybėmis, kuriomis pildosi ir parduotuvių lentynos – į jas jau atkeliavo šviežias kaštainių derlius iš Italijos. Ir nors kaštainiai nėra dažnai lietuvių virtuvėse sutinkamas ingredientas, su jais ruošti patiekalus paprasta. Kaštainiais galima gardinti konditerijos gaminius, ruošti sriubas, sočias salotas. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad kaštainiai lietuviams nebėra naujiena ir jie tikrai pastebimi eksperimentų nevengiančių pirkėjų krepšeliuose.

„Kaštainiai mėgstami Pietų Europoje, todėl ir į mūsų parduotuves jie atvežti iš saulėtosios Italijos. Jais savo asortimentą papildėme prieš kelerius metus. Nagrinėdami duomenis matome, kad kaštainiai turi lojalių pirkėjų ratą, per sezoną jų parduodama maždaug 1000 kilogramų. Nuo pat pirmos šviežio derliaus į parduotuves atvykimo dienos kaštainių pirkėjams stengiamės pasiūlyti už geriausią kainą. Kilogramas kaštainių šiuo metu kainuoja 9,99 Eur“, – teigia V. Budrienė.

Gaminami netgi miltai

Jolanta Sabaitienė, prekybos „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad kaštainiai pasižymi švelniai saldžiu skoniu, primenančiu riešutus. Ir nors šis ingredientas nėra tradicinių patiekalų dalis, kaštainiai – neįtikėtinai universalūs virtuvėje.

„Italai savo šventinio stalo neįsivaizduoja be patiekalų su kaštainiais. Jie verda kaštainių ir avinžirnių sriubą, gamina kaštainių pyragą su graikiniais riešutais, alyvuogių aliejumi, razinomis ir rozmarinais. Kaštainius dažnai panaudoja ir kaip pakaitalą bulvėms įvairiuose troškiniuose. Prancūzijoje ir Vengrijoje kaštainiai populiarūs gaminant desertus.  O Azijoje iš jų gaminami netgi miltai, iš kurių kepamos bandelės, pyragai, blynai“, – pasakoja J. Sabaitienė. Visgi, „Iki“ atstovė pabrėžia, kad populiariausias būdas gaminti kaštainius – juos kepti. Taip juos gamina ir italai, ispanai, prancūzai.

„Įkaitinkite orkaitę iki 220 laipsnių temperatūros. Į kepimo skardą sudėkite kaštainius ir kepkite juos iki 15 minučių, kol namuose pasklis riešutų kvapas. Iškepusius kaštainius pabarstykite druska“, – pasakoja J. Sabaitienė ir dalijasi dar keliais netikėtais faktais apie kaštainius.

Įdomūs faktai apie kaštainius

Vitaminas C. Kaštainiai yra riešutai, kuriuose yra daugiausia vitamino C. 30 g kaštainių randama net 20 proc. rekomenduojamos paros vitamino C normos. Dėl didelės vitamino C ir kitų antioksidantų koncentracijos šaltuoju metų laiku juos valgyti itin naudinga. Mat įtraukus kaštainius į racioną stiprinamas imunitetas.

Vienas seniausių pasaulyje medžių. Pirmųjų kaštainio medžių amžius siekia nuo 2 000 iki 4 000 metų. Manoma, kad vienas seniausių kaštainio medžių auga rytiniame Etnos ugnikalnio šlaite, vos už 8 km nuo kraterio. Dabar medžio kamienas suskilęs  į kelias dalis, tačiau  vis dar turi tas pačias šaknis.

Drėgnas rankšluostis padės nuimti odelę. Kad iškepę kaštainiai greičiau nusiluptų, karštus suvyniokite juos į šiek tiek drėgną rankšluostį ir palaikykite bent pusvalandį. Po kevalu patekę garai padės lengviau išgliaudyti vaisius.

Didžiausias derlius – Kinijoje. Šiais laikais didžiąją dalį kaštainių augina Kinija. Kinijoje išauginama 22 kartus daugiau kaštainių nei bet kokioje kitoje pasaulio šalyje. Tai sudaro daugiau kaip 80 proc. viso pasaulio kaštainių derliaus. Šiuo metu Kinijoje užauginamų kaštainių derlius siekia 1,8 mln. tonų. 

J. Sabaitienė kaštainių siūlo paskanauti namuose ir dalijasi ir trimis paprastai pagaminamais receptais.

Trinta pievagrybių ir kaštainių sriuba 

Jums reikės: 

3 šaukštų alyvuogių aliejaus

1 vidutinio dydžio svogūno

2 česnako skiltelių

250 g pievagrybių

Šviežių čiobrelių šakelių

Druskos

Pipirų

450 g keptų kaštainių

Sultinio

Sojų padažo

Gaminimas:

Ant vidutinio stiprumo ugnies į didelį puodą įpilkite alyvuogių aliejaus. Svogūną supjaustykite kubeliais, suberkite į puodą ir pakepkite. Į tą patį puodą sudėkite smulkiai pjaustytą česnaką, pievagrybius ir kaštainius. Viską pakepinkite, kol ingredientai suminkštės ir paskleis malonų kvapą. Į puodą sudėkite čiobrelių šakeles, supilkite sultinį, įberkite druskos ir pipirų. Sriubą užvirinkite. Sumažinkite ugnį iki vidutinio stiprumo, virkite apie 20 minučių. Išimkite čiobrelių šakeles. Išjunkite viryklę ir leiskite sriubai šiek tiek pravėsti. Tuomet trintuvu sutrinkite sriubą, kol ji taps kreminė. Sriubą išpilstykite į dubenėlius. Ant viršaus papildomai užberkite druskos ir pipirų. Patiekite. 

Vengriškas kaštainių pyragas su šokoladu

Jums reikės:

300 g nesmulkintų keptų kaštainių

250 g sviesto

100 g juodojo šokolado

150 g miltų

6 kiaušinių

½ puodelio riebios grietinėlės

Cukraus

Gaminimas:

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Kepimo formą išklokite kepimo popieriumi ir ištepkite riebalais. Atskirkite kiaušinių baltymą nuo trynių. Į vidutinio dydžio dubenį sudėkite nuluptus kaštainius ir sviestą. Masę sutrinkite trintuvu, kol ji taps vientisa. Suberkite miltus. Išmaišykite. Juodąjį šokoladą ištirpinkite ir taip pat supilkite į dubenį. Įmaišykite trynius. Viską gerai išmaišykite trintuvu. Atskirame dubenyje supilkite grietinėlę, įberkite cukrų, gerai išplakite. Masę įmaišykite į tešlą, dėkite į kepimo skardą ir kepkite 45–55 minutes.

Kaštainių salotos su burokėliais ir serrano kumpiu

Jums reikės:

3 riekių skrudintos duonos

Alyvuogių aliejaus

70 g įvairių salotų mišinio

175 g keptų kaštainių

200 g virtų burokėlių

4–6 griežinėlių serrano kumpio

1 nedidelio obuolio

Raudonojo vyno acto

2 šaukštelių garstyčių

Aliejaus

Druskos

Gaminimas:

Nedideliame dubenyje sumaišykite raudonojo vyno actą, garstyčias ir aliejų. Į vidutinio dydžio dubenį sudėkite susmulkintas salotas, nedideliais griežinėliais supjaustytus burokėlius, supjaustytus kaštainius, obuolį, ant viršaus uždėkite serrano kumpio griežinėlius, užberkite smulkintos skrudintos duonos gabalėlius. Viską apšlakstykite padažu, apibarstykite druska, sumaišykite. Mėgaukitės.