Užsitęsus žiemai, gamtininkas S. Paltanavičius ragina nepamiršti paukščių

Užsitęsus žiemai, gamtininkas S. Paltanavičius ragina nepamiršti paukščių

Kovo 10-ąją minime 40 paukščių dieną: panašiai tiek paukščių rūšių kasmet migruoja iš Lietuvos į šiltuosius kraštus, o kovo pradžioje prasideda masinis jų grįžimas. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, jog užsitęsus žiemai, sugrįžusių paukščių laukia badas – ji pataria, kokius produktus rinktis kaip lesalą.

„Gamtininkai pataria kol kas nenustoti lesinti paukščių. Jei nenorite išlaidauti lesalui, galite rinktis privačių prekių ženklų kruopas. Jos bus natūralios, be priedų ir dažniausiai pigesnės nei žinomų pavadinimų analogai “, – sako V. Budrienė.

S. Paltanavičius: „Nenustokite lesinti paukščių“

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius taip pat ragina visus, turinčius lesyklėles ir žiemą lesinusius paukščius, nenustoti rūpintis sparnuočiais.

„Jokiu būdu dabar nenustokite to daryti, net jei gyvenate krašte, kur sniego nėra. Gamta dar nepabudusi ir, tikėtina, jog paukščių maitinimo vietose greitai sulauksite, o gal jau net ir sulaukėte, naujų svečių“, –  sako S. Paltanavičius.

Pasak jo, jau gauta pranešimų, jog yra sugrįžusių varnėnų, strazdų, kitų paukščių. „Žmonės sako pastebėję net gandrus. Būtų didelė nelaimė, jei jie sugrįžo. Galbūt pranešė pastebėję kelis gandrus, kurie buvo maitinami ir liko žiemoti“, – viliasi gamtininkas.

Pastebėjus gandrus, S. Paltanavičius ragina nelikti abejingais ir pasirūpinti šiais paukščiais, kurie gamtoje šiuo metu negalėtų rasti maisto.

Geriausia vietose, kur juos matėte, paberti virtų bulvių ir mėsos gabaliukų. Bulves reiktų virti su lupenomis, be druskos ir vėliau supjaustyti gabalais.

„Kai kas mano, jog paukščiams tinka tai, kas lieka nuo mūsų stalo. Nedarykite šios klaidos – paukščiams netinka niekas, ką gaminame sau. Jiems reikia maisto be jokių prieskonių, kuo natūralesnio“, – atkreipia dėmesį S. Paltanavičius.

Idealiausiai paukščiams tinka saulėgrąžos, smulkios kruopos, pavyzdžiui smulkinti miežiai, o dar jei sumaišysite juos su natūraliais taukais – bus tobula. Šalia verta pakabinti nesūdytų lašinių ar taukų gabalą.

Kadangi jau grįžta varnėnai, nepakenks jei šalia įprasto lesyklos maisto padėsite ir obuolį – tai vienintelis paukščiams šiuo metu tinkantis vaisius. Taip pat galima paberti riešutų.

Sugrįžtantys paukščiai nebūtinai apsilankys lesykloje, tad galima jiems maisto palikti aikštelėse ar lygesnėse vietose prie miško.