Namus papuošti pavasariu nekainuos nė euro – kelios gudrybės, kad skintos gėlės žydėtų ilgiau
Jei nupuošus kalėdines dekoracijas namai atrodo tuštoki, situaciją nebrangu pataisyti ne ką mažiau džiuginančiu grožiu. Narcizai, tulpės, hiacintai bemat pagražins namus be didelių pastangų ir išlaidų. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, vos pasirodžiusios, skintos šviežios naujo sezono gėlės iškart sulaukė pirkėjų dėmesio – daugelis jau išsiilgę gamtos nubudimą simbolizuojančių žiedų. O kad gėlių spalvos bei aromatas namuose džiugintų ilgiau, nepamirškite kelių svarbių taisyklių.
Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių atsigręžia į natūralumą ir mėgsta dar aktyviau savo namus puoštis augalais, pastebi G. Kitovė. Net ir Kalėdoms daugelis kaip dekoraciją rinkosi be galo išpopuliarėjusias puansetijas, o šventėms pasibaigus jau dairosi naujų žiedų.
„Gėles lietuviai pratę pirkti ne tik švenčių proga, bet ir kasdienai. Ypač laukia pavasariu kvepiančių skintų tulpių ir narcizų – jie populiariausiųjų sąraše karaliauja ne tik metų pradžioje, bet apskritai buvo perkamiausios 2024-ųjų gėlės „Iki“. Šie žiedai, daugelio mylimi nuo senų laikų, džiugina ryškiomis spalvomis ir namams akimirksniu suteikia daugiau gyvybės, o kainuoja visai nebrangiai. Pavyzdžiui, jau pasirodžiusių skintų narcizų ar hiacinto svogūnėlį namo parsinešti nekainuoja nė 1 euro su lojalumo kortele“, – sako tinklo atstovė.
Žmonės, pasak G. Kitovės, ypač aktyviai perka numylėtas tulpes, pasižyminčias spalvų gausa ir gera kaina. Ji atskleidžia, kad tulpių asortimentą jau visai netrukus artimiausiomis savaitėmis papildys ir užaugintos Lietuvoje, pernai sulaukusios didelio pasisekimo tarp pirkėjų dėl savo didelių žiedų ir gražaus vaizdo vazoje.
„Labai vertiname savo partnerystę su Lietuvių augintojais. Siekiant maksimalaus šviežumo, asortimente stengiamės pirmiausia turėti būtent mūsų šalyje užaugusius augalus, o tik nesant norimo, ieškome įvežtinių. Pavyzdžiui, svogūniniai vazoniai hiacintai, paprastosios raktažolės ir kai kurie narcizai jau atkeliauja iš lietuviško ūkio“, – pasakoja G. Kitovė.
Štai ko nepamirškite padaryti, parsinešę skintų gėlių
Prekybos tinklo „Iki“ augalų skyriaus darbuoja Vesta Paukštelo sako, kad gėlių puokštė – vienas paprasčiausių ir nebrangiausių būdų pasikelti nuotaiką. O gėlėms skyrus vos kelias akimirkas po parsinešimo iš parduotuvės, jos jums atsidėkos.
„Vaza su gražiomis gėlėmis visada yra puiki puošmena, suteikianti žavesio ir gaivumo bet kuriam interjerui. Atsimenant kelias esmines taisykles, kaip elgtis su vazoje pamerktomis gėlėmis, jų grožiu ir šviežumu galėsite mėgautis ilgiau – o pastangų daug nereikės“, – sako gėlių žinovė.
Patrumpinkite stiebus. Tai, ką mamos ir močiutės mokindavo nuo pat vaikystės – visiška tiesa. 1-2 centimetrus pakirpus šviežiai skintų gėlių stiebus iš tiesų pavyks žiedų grožį išlaikyti ilgiau. Pasak V. Paukštelo, aštriomis žirklėmis ar peiliu patrumpintos gėlės geriau gers vandenį, iš kurio ir gauna gyvybę žiedlapiams išlaikyti. Be to, kotus kirpkite ne tiesiai, o įstrižai – taip jos nestovės statmenai vazoje ir įsisavins daugiau vandens.
Dažnai keiskite vandenį ir išplaukite vazą. Švari vaza ir šviežias vanduo – tolimesni būtini žingsniai norint ilgiau džiaugtis šviežiomis gėlėmis. Niekada nelaikykite skintų gėlių pasenusiame ar sugedusiame vandenyje. Kas 2-3 dienas vazą reikia kruopščiai išvalyti, o vandenį pakeisti šviežiu kambario temperatūros vandeniu.
Narcizus atskirkite nuo kitų gėlių. Geltona spalva džiuginančios gėlės šiuo aspektu pateisina savo vardą – narcizai nemėgsta dalintis dėmesiu. Jų išskiriama lipsni medžiaga sekretas pagreitina kitų augalų senėjimą, tad geriausia narcizus merkti atskiroje vazoje.
„Tiesa, jeigu norite susikurti gražią kompoziciją iš skirtingų pavasarį kviečiančių gėlių, prireiks tik šiek tiek laiko. Narcizų stiebus patrumpinkite ir kelioms valandoms pamerkite į vazą su šaltu vandeniu. Per kelias valandas ištekės kitoms gėlėms žalingas sekretas, ir narcizus tuomet galėsite derinti puokštėje su kitais augalais ir nerizikuoti“, – patarimu dalijasi V. Paukštelo.
Reguliariai karpykite gėles. Kaskart keičiant vandenį V. Paukštelo primena ir atidžiau apžiūrėti gėles. Atminkite, kad į vandenį reikia panardinti tik stiebus, o vazos viduje esančius lapus pašalinti. Svarbu įsitikinti, kad lapai niekada nebus panardinti į vandenį, nes jie supus ir užterš vandenį, o tai gerokai sutrumpins skintų gėlių gyvenimą. Taip pat nepamirškite pašalinti negyvų augalo dalių, nes jos trukdys vystytis žiedams. Be to, stebus vis galite ir vėl patrumpinti.
Vazą pastatykite tinkamoje vietoje. Geriau vengti laikyti žydinčias skintas gėles stiprioje saulės šviesoje arba šalia radiatorių. Geriau vėsesnė vieta, tačiau, pasak „Iki“ gėlių žinovės, jas reikėtų ir saugoti nuo skersvėjų, šalto vėjo gūsių. Jeigu nenorite sutrumpinti gėlių žydėjimo laiko – nestatykite virtuvėje prie prinokusių vaisių dubens. Jų skiriamas etilenas pagreitina senėjimo procesą.
Išbandykite triuką su adata. Gėlėms vazoje jau praleidus kurį laiką, galite išbandyti ir dar vieną būdą, kaip suteikti joms daugiau jėgų sugerti vandenį. Adata pradurkite gelės stiebą kiaurai maždaug pora centrimetrų žemiau žiedo – teliks palaukti kelias valandas, ir žiedlapiai vėl pakils į viršų.