Kalėdinės dirbtuvės namuose: kaip pasigaminti advento kalendorių?
Iki Kalėdų likus lygiai mėnesiui – skubame joms ruoštis. Juolab kad po kelių dienų prasidės svarbiausias pasiruošimo šventėms etapas – adventas. O kad būtų lengviau skaičiuoti iki Kalėdų likusias dienas, galima pasigaminti advento kalendorių, kuris leidžia žaismingai paminėti kiekvieną kalėdinio laikotarpio dieną, kasdien gaunant po nedidelę staigmenėlę. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairiausia Kalėdoms skirta atributika artėjant gruodžiui vis labiau domisi ir pirkėjai. Tarp jų – ir advento kalendoriais.
„Artėjant gruodžiui, o ypač pasirodžius pirmajam sniegui pirkėjai suskumba apsirūpinti šventine atributika – ne išimtis ir šie metai. Tarp lietuvius dominančių prekių – kalėdinės lemputės, dekoratyviniai kalėdiniai spygliuočiai, kurių siūlome net kelių rūšių, nuo puskiparisių pušų iki eglučių. O iki Kalėdų likus lygiai mėnesiui pirkėjų krepšeliuose vis dažniau pastebimi ir advento kalendoriai, kurių kainos prasideda nuo 3,99 Eur“, – teigia V. Budrienė.
Šiek tiek istorijos
Nors dabar galima rasti pačių įvairiausių advento kalendoriaus formų, skaičiuojama, kad jie atsirado dar XIX amžiuje. Tiesa, tuo metu jie buvo kur kas paprastesni – šeimos kiekvieną gruodžio dieną iki pat Kūčių kreida ant sienos paprasčiausiai žymėdavosi dienas. Dabar gi advento kalendorių galima rasti pačių įvairiausių. Nuo paprasčiausių, kuriuose slepiami saldainiai, iki prabangių – su kosmetika ar kvepalais. Bėgant metams keitėsi ir advento kalendorių forma: XX a. pradžioje vokietis Gerhardas Langas pagamino pirmąjį spausdintą advento kalendorių. 1946-aisiais advento kalendoriai pradėti gaminti masiškai, o 1950-aisiais pradėti eksportuoti į JAV, kur sparčiai išpopuliarėjo. Pirmasis kalendorius, kurio viduje galima rasti šokoladinių saldainių, atsirado dar po kiek mažiau nei dešimtmečio.
Advento kalendorių galima pasigaminti ir patiems, namuose, o norint, kad idėjų, nepritrūktų „Iki“ dalijasi patarimais, kaip tai padaryti.
Kaip pasigaminti advento kalendorių?
Dėžutės. Advento kalendorių pasigaminti – paprasčiau nei atrodytų iš pirmo žvilgsnio. Pavyzdžiui, jam panaudoti galite nedideles 24 dėžutes. Ant jų gražiai užrašyti arba užklijuoti skaičius – nuo 1 iki 24, dėžutes surišti virvelėmis, gražiai sustatyti ant lentynos ar po eglute, o į kiekvieną iš jų įdėti po staigmenėlę: čia tinka ir saldumynai, nedideli žaisliukai ar kitos mielos smulkmenos.
Kišenėlės. Advento kalendorių galima pasigaminti ir iš audinio. Ant didelio audinio gabalo tereikia prisiūti 24 nedideles kišenėles. Žinoma, audinys, ant kurio bus siuvamos kišenėlės, turėtų būti tvirtesnis. Pavyzdžiui, tam puikiai tinka sena lininė staltiesė. Be to, toks kalendorius – dar ir tvarus. Jį panaudoti galėsite tikrai ne vienerius metus.
Maišeliai ant sienos. Dar viena tvari advento kalendoriaus idėja – ant sienos pakabinti storesnę vielą ir ant jos su nedideliais segtukais prisegti 24 skaičiais pažymėtus medžiaginius maišelius. Tokį kalendorių taip pat galėsite naudoti metus iš metų.
Vokai. Įvairiausių dydžių ir spalvų vokai – taip pat puiki išeitis galvojant apie namuose gamintą advento kalendorių. 24 įvairiausių dydžių ir spalvų vokus tereikia pažymėti skaičiais, juos gražiai papuošti – tam puikiai tinka ir įvairiausi natūralūs papuošimai: eglių, šermukšnių šakelės, cinamono lazdelės, kaspinėliai. Galiausiai vokus, kaip ir anksčiau minėtus maišelius, segtuku prisegti ant prie sienos pritvirtintos virvės ar vielos. Dar vienas variantas – juos gražiai suklijuoti ant didelio popieriaus lapo ir priklijuoti prie sienos.
Ką įdėti? Į Advento kalendoriaus skyrelius galima įdėti praktiškai viską, kas tik telpa. Tačiau jeigu minčių pritrūkote – „Iki“ dalijasi keliomis idėjomis. Nustebinti artimuosius galite: šeimos narių pamėgtais saldumynais, nedideliais žaisliukais ar eglutės papuošimais. Į kalendorių patalpinti galite ir aksesuarų: apyrankių, grandinėlių, auskarų, žiedų, plaukų segtukų ar gumyčių. Čia puikiai tinka ir kitos mielos smulkmenos: lūpų balzamas ar nedidelis buteliukas rankų kremo, įvairiausi namie gaminti gardumynai – nuo sausainių iki nedidelių uogienės stiklainiukų. Dar viena idėja – bilietai į kiną, ar kitos, nemokamos veiklos suplanavimas, pavyzdžiui, įdėkite atspausdintą žemėlapį su pažintinio tako maršrutu ir žygiui suplanuota data. Advento kalendorių taip pat užpildyti galima ir įvairiausiais sentimentaliais rašteliais.