Pikantiški pyragėliai – empanados – puikus pasirinkimas, norint paįvairinti šventinį stalą, o pradėti jas gaminti galima jau dabar. Tinkamai užšaldytos empanados šaldiklyje išsilaiko net iki 3 mėnesiui. Šios Pietų Amerikos virtuvės gėrybės šaldomos nepraranda savo išskirtinio skonio, o galimybė išbandyti įvairius įdarus tik dar labiau paįvairins šventinį stalą. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vertinant pirkėjų krepšelius, jau stebimas šventinis pasiruošimas – vis dažniau pasirenkami Kūčioms ar Kalėdoms būdingi ilgai negendantys produktai.
„Gruodžiui įsibėgėjant pastebime vis labiau aktyvėjantį prieššventinį šurmulį. Iš anksto ruošdamiesi artėjančioms šventėms, pirkėjai rūpinasi ilgiau negendančiais produktais: konservuotais gaminiais, cukrumi, miltais, įvairiausiais žiemiškiems kepiniams būdingais prieskoniais: cinamonu ar gvazdikėliais, netgi maltu imbieru ar anyžių sėklomis. Į viršų šokteli ir žuvies bei jūros gėrybių kategorijos pardavimai, pirkėjai domisi ir egzotiškesniais vaisiais, daržovėmis, ieško įmantresnių receptų”, – teigia V. Budrienė.
Ieškantiems netradicinių užkandžių – empanados
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad per žiemos šventes lietuviai dažnai kepa įvairiausius pikantiškus pyragėlius – su grybais, raugintais kopūstais, kitais mėgstamais įdarais. Tiems, kurie švenčių stalui ieško šio to ne tradicinio – šiais metais ji siūlo išmėginti tradicinius Pietų Amerikos pyragėlius – empanadas.
„Empanados iš pažiūros gali priminti lietuvių mėgstamus čeburėkus. Tai – perlenktos tešlos pyragėliai su įvairiausiais įdarais. Nors dažniausiai empanada būna su mėsa, netgi žuvimi – ruošiant įdarą galima drąsiai eksperimentuoti. Empanados gaminamos ir su pupelėmis, bulvėmis ar sūriu. Pasirinkus mėgstamus ingredientus – šis patiekalas turėtų susilaukti sėkmės ir ant šventinio stalo“, – pasakoja V. Juodkazienė ir prideda, kad šį skanėstą paprasta užšaldyti, todėl netgi ruošiantis šventėms – empanadų galima pasigaminti jau dabar, o atėjus ypatingai dienai beliks tik iškepti.
Kaip tinkamai paruošti iš anksto?
Empanadas galima šaldyti ir žalias, skrudintas ar keptas orkaitėje. O pasirinkus jų paruošimo būdą, prieš jas užšaldant, tereikia laikytis kelių nesudėtingų taisyklių:
V. Juodkazienė dalijasi ir empanadų receptais: pasigaminę tešlą, ją pagardinti galėsite net trimis skirtingais įdarais.
Empanadų tešlai reikės:
500 g miltų
200 g šalto sviesto
½ a. š. druskos
180 ml šalto vandens
1 kiaušinio
dar 1 kiaušinio aptepti
Gaminame:
Į dubenį su miltais suberkite druską ir kubeliais supjaustytą sviestą. Pirštais įtrinkite sviestą į miltus, kol tešloje susidarys trupinių. Įmuškite kiaušinį ir pilkite vandens, išminkykite ir suformuokite rutulį. Suvyniokite tešlą į maistinę plėvelę ir 30 minučių palikite šaldytuve. Atvėsusią tešlą plonai iškočiokite ir naudodami apvalią pjaustyklę išpjaukite lygius apskritimus. Į kiekvieno apskritimo vidurį dėkite po 2 šaukštus norimo įdaro. Parengėme jums 3 įdarų receptus. Išplakite kiaušinį ir prieš perlenkdami pyragėlius, teptuku aptepkite juo tešlos kraštus, tada tešlą perlenkite ir pirštais ar šakute paspauskite kraštelius, kad jie suliptų. Įdarytus pyragėlius dėkite atvėsti į šaldiklį. Norėdami kepti, ištraukite empanadas iš šaldiklio ir palikite bent valandai kambario temperatūroje. Išdėliokite atšilusias empanadas ant kepimo popieriumi išklotos skardos, aptepkite jas plaktu kiaušiniu ir kepkite įkaitintoje orkaitėje 20–25 minutes 190 °C temperatūroje.
Jautienos įdarui:
400 g maltos jautienos
2 v. š. alyvuogių aliejaus
100 g svogūnų
100 g raudonųjų paprikų kubelių
2 smulkintų česnakų skiltelių
1 a. š. druskos
1 a. š. smulkintų kuminų
1/2 a. š. maltų pipirų
1/4 a. š. maltų aitriųjų paprikų
100 ml pomidorų tyrės
50 ml vandens
2 v. š. smulkintų petražolių
Gaminame:
Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, sudėkite svogūnus, raudonąsias paprikas ir kepkite 2 minutes. Sudėkite česnakus, kuminus, pipirus, aitriąsias paprikas ir maltą mėsą. Maišydami kepkite 8 minutes. Supilkite pomidorų tyrę ir vandenį, pagardinkite druska ir kepkite dar 10 minučių. Nuimkite nuo kaitros, sudėkite petražolių lapelius ir leiskite įdarui atvėsti.
Vištienos įdarui:
350 g vištienos krūtinėlės
100 g smulkintų svogūnų
100 g tarkuotų morkų
100 g šaldytų žaliųjų žirnelių
1 a. š. druskos
1 a. š. maltų rūkytų paprikų
½ a. š. česnakų miltelių
1 a. š. džiovintų mairūnų
½ a. š. maltų pipirų
50 ml vandens
3 v. š. alyvuogių aliejaus
Gaminame:
Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, berkite smulkintus svogūnus ir kepkite 2 minutes. Sudėkite nedideliais kubeliais pjaustytą vištieną, pagardinkite druska ir pipirais, berkite rūkytą papriką, česnakų miltelius, mairūnus ir kepkite 5 minutes. Kai vištiena apkeps, sudėkite morkas, žirnelius, supilkite vandenį ir kepkite dar 5 minutes. Nuimkite nuo kaitros ir leiskite atvėsti.
Grybų įdarui:
300 g pievagrybių (dalį jų galite pakeisti šitakiais)
100 g smulkintų svogūnų
2 smulkintų česnakų skiltelių
100 g kubeliais pjaustytų morkų
100 g virtų kukurūzų
50 ml vandens
1 a. š. druskos
1 a. š. džiovintų čiobrelių
1/2 a. š. maltų pipirų
2 a. š. smulkintų petražolių lapelių
3 v. š. alyvuogių aliejaus
Gaminame:
Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, sudėkite svogūnus ir kepkite 2 minutes. Įdėkite česnakus ir morkas, pagardinkite druska, įpilkite vandens ir troškinkite 5 minutes. Kai vanduo išgaruos, sudėkite grybus, pagardinkite pipirais, pabarstykite čiobreliais ir troškinkite dar 7 minutes. Nuimkite nuo ugnies, suberkite petražolių lapelius, kukurūzus ir leiskite įdarui atvėsti.