Daržo karalius – moliūgas: su kuo jį derinti ir ką iš jo pasigaminti?

Daržo karalius – moliūgas: su kuo jį derinti ir ką iš jo pasigaminti?

Moliūgas – tikrų tikriausias rudens simbolis. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė sako, kad moliūgas – ypatingai universali daržovė. Ją galima tarkuoti, trinti, virti ar kepti – nuo sriubos ar troškinio iki pyrago. Pasak ekspertės, moliūgus kasmet vis labiau atranda ir lietuviai. Gyventojai vis daugiau eksperimentuoja virtuvėje ir šią daržovę derina su pačiais netikėčiausiais ingredientais.

Nepaprastu skoniu išsiskiriantys vėlyvieji moliūgai

„Ruduo – pats geriausias metas mėgautis įvairiausiomis daržo gėrybėmis. Viena jų – moliūgas. Kadangi iš moliūgų dažniausiai gaminami sotūs ir šildantys patiekalai – be šios daržovės neįsivaizduojama rudens sezono virtuvė. Be to, pastebime, kad pastaruoju metu pirkėjai į kasdienę mitybą stengiasi įtraukti daugiau šviežio ir sveiko maisto, vaisių bei daržovių, todėl siūlome platų jų pasirinkimą: nuo bulvių iki patisonų ar moliūgų, kurie yra užauginti ūkininkų ir dažnai atsiduria tinklo pirkėjų krepšeliuose“, – sako J. Sabaitienė.  

20 metų Vilniaus rajone ūkininkaujantis Igoris Miskyvas džiaugiasi, kad šįmet, nepaisant ekstremalių oro sąlygų, didelių pavasario šalčių, jo ūkyje užderėjo neprastas moliūgų derlius. Pasak jo, paprastai per metus ūkyje užauginama apie 60 tonų moliūgų, panašiai tiek moliūgų užderėjo ir šiemet. Ūkininko teigimu, jo ūkyje užauginti moliūgai prekybos tinklą pasiekia dar liepos viduryje, o paskutinieji, vėlyvosios veislės moliūgai nurenkami iki lapkričio mėnesio, kuomet dar neprasidėjo stiprios šalnos.  

„Vėlyvosios veislės moliūgai ilgiau auga. Be to, kaip ir visų kitų rūšių daržovių, vėlyvų veislių moliūgai pasižymi ryškesniu skoniu, tvirtesne, į morka panašia tekstūra, ryškesne oranžine spalva. Vėlyvųjų moliūgų kur kas storesnė ir oda, todėl jie nebijo sutrenkimų, juos lengviau transportuoti“, – pasakoja I. Miskyvas

Ūkininkas teigia, kad moliūgai Lietuvoje sulaukia ir vis didesnio gyventojų susidomėjimo:

„Dar prieš septynerius metus daugiau nei 5 tonų moliūgų neparduodavome. Dabar šis skaičius labai išaugo. Dar didesnį susidomėjimą pajutome šiemet. Nežinau ar tam įtakos turėjo karantinas, o gal žmonės paprasčiausiai ieško vis įdomesnių skonių, įvairesnių daržovių, į ūkį atvykę pirkėjai ypatingai giria iš moliūgų pagamintą sriubą“, – sako I.  Miskyvas

Ir su riešutais, ir šokoladu

Kaip teigia J. Sabaitienė,nors moliūgai dažnai sutinkami lietuvių daržuose – ši daržovė kilusi iš Vidurio Amerikos, o į Europą moliūgai atkeliavo tik XVI amžiuje. Ši daržovė – ne tik skani, bet ir sveika. Moliūgai itin turtingi naudingosiomis medžiagomis: juose gausu C, E, PP, B grupės vitaminų ir antioksidantų, kurie užtikrina sveiką ląstelių veiklą. Be to, tai itin nekaloringa daržovė – 100 g moliūgo turi vos apie 30 kalorijų. O ryškiai oranžinę jų spalvą nulemia karatenoidai, apsaugantys organizmą nuo laisvųjų radikalų poveikių, – kuo jų daugiau, tuo spalva intensyvesnė. Ne ką mažiau nei pats moliūgas vertingos yra ir jų sėklos, kurios yra tikras baltymų šaltinis.

Kaip teigia vaisių ir daržovių ekspertė, moliūgas – ypatingai universalus ingredientas. Jis puikiai tinka ir į įvairiausių kruopų ar makaronų patiekalus. Iš jo verdamos nepaprasto skonio sriubos ar troškiniai, netgi indiškasis karis. Moliūgai valgomi ir su įvairiais sūriais – mocarela ar gorgonzola. Na ir, žinoma, mėsa bei žuvimi: vištiena, kalakutiena ar lašiša. Pasak jos, subtilų moliūgo skonį išryškina riešutai: lazdyno, pekano arba graikiški. Prie moliūgų dera ir įvairios prieskoninės žolelės: čiobreliai, rozmarinai, kalendra. Jeigu norisi intensyvesnio skonio ekspertė siūlo moliūgų patiekalus praturtinti čili pipirais, česnakais ar imbieru. Be to, pasak jos, iš jo gaminami ir nepaprasto skonio desertai. Juo įdaromi pyragai, moliūgu tyre gali būti gardinamas net ir prancūzų klasika tapęs desertas creme brulee, jis puikiai dera ir su šokoladu ar Amerikoje itin mėgstamu sūrio pyragu.

J. Sabaitienė patiekalų su moliūgais siūlo pasigaminti ir namuose bei dalijasi keliais nepaprasto skonio receptais.

Kreminė moliūgo ir kokosų pieno sriuba

Reikės:

1 /3 moliūgo;

1 l sultinio;

4 bulvių;

150–200 ml kokoso pieno;

druskos ir pipirų;

kepintų moliūgo sėklų;

šlakelio pesto padažo;

aliejaus (kepimo indui patepti).

Gaminimas:

Moliūgą supjaustykite gabaliukais, kepimo indą patepkite aliejumi ir dėkite moliūgą, pabarstykite druska ir pipirais. Kepkite orkaitėje 180 laipsnių temperatūroje, kol moliūgas suminkštės. Užvirkite paruoštą sultinį, dėkite kubeliais pjaustytas bulves, įberkite šiek tiek druskos ir pipirų. Kai bulvės jau išvirs, dėkite iškeptą moliūgą. Truputėlį pavirkite, sultinį nupilkite ir viską susmulkinkite elektriniu trintuvu. Pilkite kokoso pieną ir viską užvirinkite, jeigu sriuba per tiršta, galima įpilti sultinį, kuriame virė daržovės.

Sriubą pilkite į lėkštes ir apšlakstykite pesto padažu, pabarstykite keptomis moliūgo sėklomis. Patiekti rekomenduojama su česnakiniais skrebučiais.

Vištienos užkepėlė su moliūgais

500 g moliūgo;

400 g vištienos šlaunelių filė be kaulo;

2 skiltelių česnako;

100 ml vandens;

2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;

1 arbat. šaukšt. druskos;

1 aitriosios paprikos;

120 g tarkuoto kietojo sūrio;

50 g tarkuoto parmezano sūrio.

Gaminimas:

Nuplaukite ir nusausinkite moliūgą, tuomet nulupkite ir supjaustykite kubeliais. Sudėkite vištieną ir supjaustytą moliūgą į karščiui atsparų indą, apibarstykite druska, susmulkintu česnaku ir aitriąja paprika, apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir supilkite vandenį. Viską gerai išmaišykite, puodą uždenkite dangčiu ir dėkite į įkaitintą orkaitę. Kepkite 180 °C temperatūroje 15–20 minučių. Jau iškepusį patiekalą apibarstykite kietuoju bei parmezano sūriais ir vėl dėkite į orkaitę – šįkart be dangčio. Kepkite, kol sūriai išsilydys ir apskrus. Skanaus!