Viržiai vazone džiugins ilgiau, jeigu žinosite, kur jų nedėti namuose ir kokiu pigiu produktu tręšti

Viržiai vazone džiugins ilgiau, jeigu žinosite, kur jų nedėti namuose ir kokiu pigiu produktu tręšti

Viržių pasirodymas balkonuose, soduose ir miškuose yra ženklas, kad ruduo jau visai čia pat. Nors orai dar ir primena vasarą, lietuviai vis dažniau šiuos spalvingus ir jaukius augalus iš parduotuvių nešasi namo, pastebi Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Pasak jos, tai geras pasirinkimas, mat viržiai yra pigi ir nepretenzinga puošmena. O jeigu laikysite juos tinkamoje vietoje ir patręšite virtuvėje jau turimu produktu, jie džiugins ir gerokai ilgiau. 

Rudenį daugiau laiko leidžiant namuose, norisi juos ir labiau pasipuošti. Tokia klasika kaip skintos rožės ar gvazdikai populiari ištisus metus, tačiau statistika rodo, kad rudenį pirkėjai dažniau dairosi ir vazoninių augalų. 

„Tarp pirkėjų populiarios ne tik gerai pažįstamos kalankės, sukulentai, kaktusai, rožės, bet ir tikri rudens šaukliai – erikos bei viržiai. Pastarieji kasmet sulaukia daug dėmesio – pirkėjai vertina juos ne tik dėl grožio, bet ir dėl jų ištvermingumo, atsparumo bei geros kainos. Naujame IKI leidinyje galime rasti vos pora eurų kainuojančius viržius. Šis spalvingas augalas bemat suteikia namams šilumos ir gyvybingumo“, – sako V. Budrienė.

Viržiai gali būti ir sodo, ir balkono, ir terasos, ir namų interjero puošmena. Juos galima auginti vazone ant palangės, tačiau viržiams, kaip ir visiems augalams, reikia tinkamos priežiūros, be kurios jie greitai praranda savo grožį ir nuvysta. Tereikia laikytis keturių paprastų taisyklių, išduoda „Iki“ augalų skyriaus darbuotoja Vesta Paukštelo.

Parinkite tinkamą vazoną ir dirvožemį. Jei norite namuose turėti vešlius ir sveikus viržius, verta nusipirktus persodinti. Rinkitės platesnį vazoną su drenažu, o žemė turėtų būti derlinga, lengva ir laidi, rūgštaus pH, pataria gėlių žinovė.

Šiukštu venkite kai kurių vietų namuose. Viržiai mėgsta saulėtas vietas, todėl geriausia jiems rasti tokią vietą, kur bus daug natūralios šviesos. Tačiau pašnekovė įspėja laikyti juos atokiau nuo radiatorių, nes viržiai blogai toleruoja karštį. Augalai taip pat nemėgsta skersvėjo, tad pasirūpinkite, kad vazonai stovėtų ramesnėje vietoje. Geriausia, kad vieta būtų ir šviesi, ir gana vėsi. 

Nepadarykite klaidos laistydami. Augalą reikia laistyti reguliariai, bet nedideliu kiekiu vandens, ne per gausiai – tiesiog tiek, kad dirva visada būtų šiek tiek drėgna. 

„Jeigu viržis ima džiūti, gali atrodyti, kad jam trūksta vandens, o tuomet lengva pasiduoti pagundai jį laistyti gausiau. Tai – klaida, ir vandens perteklius greitai pakenks viržiams, mat vandenyje stovintis augalas paprasčiausiai žus. Šaknys pūva ir neįsisavina vandens, todėl augalas nudžiūsta“, – įspėja V. Paukštelo.

Pasak jos, laistymui idealiai tinka minkštas kambario temperatūros vanduo. Tik jokiu būdu nelaistykite stiebų ir lapų – taip galite prišaukti grybines ligas ir pelėsį. 

Palepinkite naminėmis trąšomis. Kad augalas džiugintų ilgiau, verta jį patręšti. Tinka pirktinės trąšos, bet galite paprasčiausiai pasinaudoti ir namuose turimu produktu.

„Kartą ar du per mėnesį palepinkite viržius kavos tirščiais. Jie pamaitins augalą ir papildomai šiek tiek parūgštins dirvožemį. Viskas, ką reikia padaryti, tai du šaukštus kavos užpilti verdančiu vandeniu ir palikti atvėsti. Po kurio laiko sumaišykite ir šiuo mišiniu palaistykite viržius. Augalai už tai jus apdovanos gražia ir vešlia išvaizda“, – pataria V. Paukštelo.