8 paprastos gudrybės, kaip apsipirkti taupiau
Iš pirmo žvilgsnio taupesnis apsipirkimas gali pasirodyti nelengva užduotis. Tačiau vadovaujantis keliomis parastomis gudrybėmis galima sutaupyti ne tik pinigų, bet ir laiko. Pavyzdžiui, pravartu yra suplanuoti savaitės valgiaraštį – tai padės ne tik nešvaistyti maisto, bet ir subalansuotai maitintis. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pastaruoju metu matyti tendencija, kad pirkėjai dažnai į parduotuvę atvyksta su pirkinių sąrašu, o į kasdienį pirkinių krepšelį įtraukia daugiau sezoninių produktų.
„Maisto kultūra – itin svarbi kasdienio gyvenimo dalis, tačiau ir čia matomos tendencijos, kaip galima išsirinkti kokybiškų produktų ir kartu sutaupyti. Pastebime, kad pirkėjai siekia vadovautis sumanaus taupymo patarimais ir apsiperka atsakingai. Į parduotuves jie ateina su pirkinių sąrašu, iš anksto apgalvoję, kokių prekių jiems reikia įsigyti. Taip pat pastebime, kad kasdieniuose pirkėjų krepšeliuose dažnai atsiduria ir sezoninis maistas – įvairiausios sodo ir daržo gėrybės, kurių gausų pasirinkimą esame paruošę“, – teigia V. Budrienė.
Norint ne tik sutaupyti, bet ir gyventi tvariau – gyvenimo būdo iš esmės keisti nereikia. Svarbiausia – vadovautis paprastomis taisyklėmis, padėsiančiomis sutaupyti ir sumažinti maisto švaistymą: į parduotuvę visuomet išsiruoškite pavalgę – taip išvengsite spontaniškų pirkinių, be to, prieš vykstant apsipirkti būtinai susidarykite būtiniausių pirkinių sąrašą, neprisipirkite per daug greitai gendančių produktų. „Iki“ dalijasi ir dar keliais paprastais patarimais, kurie padės gyventi tvariau ir sutapyti.
Apsipirkite visai savaitei. Suplanuokite pirkinius, pasidarykite sąrašą ir apsipirkite iš karto visai savaitei. Tuomet į parduotuvę savaitės bėgyje tereiks užsukti tik būtiniausių šviežių produktų, be to, bus mažiau pagundų prisipirkti spontaniškų prekių. Pirkdami maistą kartą per savaitę sutaupysite ne tik pinigų, bet ir laiko, kurį praleidžiate parduotuvėje. O kai pradėsite planuoti savaitės pirkinius, išsiugdysite ir įprotį planuoti, ką valgysite. Tuomet tiksliai žinosite, kokių produktų dar turite, o ko gali pritrūkti.
Planuokite valgiaraštį. Norėdami apsipirkti tik kartą per savaitę, turite įprasti suplanuoti visos savaitės valgiaraštį. Iš tiesų tai daug lengviau, nei manote. Pirmiausia padalinkite lapą į keturis stulpelius. Pirmame surašykite savaitės dienas. Antrame įrašykite pusryčius, trečiame – pietus, o paskutiniame – vakarienę. Tuomet pagalvokite, ką norėsite valgyti. Tai gali būti itin greitai ir paprastai paruošiami patiekalai, bet taip pat nepamirškite pasilepinti ir įmantresniais valgiais. Tuomet pasižymėkite, kokių produktų jums reikės. Taip gausite pirkinių sąrašą. Apsipirkite su juo ir stenkitės įsigyti tik tai, ką suplanavote.
Būkite kūrybingi. Prisiminkite, kad kūrybiškumas taip pat padeda sutaupyti pinigų. Pavyzdžiui, jeigu ketinate gaminti norimą patiekalą, bet trūksta kurio nors ingrediento, nepulkite lėkti į parduotuvę. Pagalvokite, kuo galite jį pakeisti. Taip ne tik sutaupysite, bet ir atrasite naujų skonių. Pavyzdžiui, jeigu ruošiate salotas ir neturite grietinės, ją galite pakeisti natūraliu jogurtu. Arba išbandyti aliejaus ir žolelių padažą.
Peržiūrėkite atsargas. Prieš sudarydami valgiaraštį ir pirkinių sąrašą, patikrinkite, kokių produktų jau turite namuose. Jeigu lentynoje yra konservuotų pomidorų, galite pasigaminti įvairiausių makaronų patiekalų ar išsivirti troškinį. Jeigu liko mėsos ar žuvies, pasvarstykite, kuriam patiekalui galite šiuos ingredientus sunaudoti. Išradingai sunaudodami visus likučius, taip pat sutaupysite ir nešvaistysite maisto.
Pirkite privačių prekės ženklų produktus. Dažnai privačių prekės ženklų produktai būna pigesni nei tų, kuriuos puikiai pažįstame. Visgi, tai tikrai nereiškia, kad jie yra prastesnės kokybės. Atidžiai įvertinkite kainų skirtumą, peržiūrėkite sudėtį ir veikiausiai nustebsite, kad galite įsigyti puikų kokybišką produktą dar ir sutaupę pinigų.
Neikite į parduotuvę išalkę. Reikėtų įprasti į parduotuvę eiti tik sočiai pavalgius. Tai padės išvengti spontaninių pirkinių, kai akys nori visko, ką mato lentynose, o parėjus namo ir pavalgius dalies produktų jau nebereikia ar nesinori. Taigi, sotumo jausmas padeda ir neišlaidauti nereikalingiems pirkiniams.
Turėkite savo maišelį. Regis, nusipirkti maišelį prie kasos yra tikra smulkmena, tačiau pabandykite paskaičiuoti, kiek maišelių įsigyjate per mėnesį ir kokią sumą jiems išleidžiate. Be to, daugkartinio maišelio turėjimas padės gyventi tvariau ir sumažins į aplinką patenkančio plastiko kiekį.
Stebėkite ilgai galiojančių produktų akcijas. Jeigu pastebite akciją mėgstamiems produktams, kurių galiojimo laikas ilgesnis, įsigykite jų daugiau. Tai gali būti pusryčių dribsniai ar kava, konservuoti produktai. Vis dėlto nepulkite pirkti aklai. Jeigu matote akciją šviežiam ir greitai gendančiam produktui, bet neturite susiplanavę, su kuo jį valgysite ar paprastai su juo negaminate – verčiau jo nepirkite.