Tobula erdvė poilsiui ir nuotraukoms – tiesiog namų kieme: kaip šiemet susikurti užburiantį lauko gėlių žavesį

Nors Lietuva išsiskiria žaliųjų erdvių kiekiu, gyventojai nuolat ieško būdų, kaip į savo aplinką įnešti daugiau žalumos. Vis daugiau dėmesio sulaukiantis būdas – iš centų kainuojančių sėklų sukuriama gėlių pieva ar bent lovelis, imituojantys laukinį, žmogaus nepaliestą gamtos grožį. Būtent natūralumas, nuo seno mūsų šalyje augantys tradiciniai augalai pastaruoju metu labai ryškiai grįžta į madą, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Ieškant tinkamos gėlės savo sodui, daug pirkėjų dairosi ne tik po egzotiškus, naujai išpopuliarėjusius augalus, bet ir po tuos, kurie natūraliai paplitę mūsų šalyje. Tokios gražuolės kaip aguonos, rugiagėlės, nelabai mėgstamos žemės ūkyje, tačiau išties mylimos sodininkystės entuziastų, pastebi tinklo atstovė.
„Kasmet išpopuliarėja tai vienas, tai kitas laukas Lietuvoje, kuriame pražysta tuntai aguonų ar rugiagėlių. Šį grožį nesunkiai galima susikurti ir namuose – vasaros šnabždesius girdėsit čia pat, savame sode, gėlyne, net kabančioje „pievoje“ terasoje ar balkone. Taip papuošti aplinką nori vis daugiau žmonių – grįžimo prie natūralumo tendencijos yra labai akivaizdžios. O ir apskritai pastaraisiais metais stebime tikrą augalų sodinimo renesansą. Per pandemiją sustiprėjęs žmonių noras užsiimti sodo, daržo darbais, gėlių sodinimu net ir gyvenant bute toliau tik auga – pasinaudojant pavasarinėmis nuolaidomis, iš lentynų šluojamos sėklos, svogūnėliai, sodinukai, trąšos ir kitos tokiems darbams reikalingos priemonės“, – sako G. Kitovė.
Ji pastebi, kad gėlių sėklų žmonės paprastai įsigyja ne vieną pakuotę – mat daugelis jų, ne tik rugiagėlės, aguonos, bet ir serenčiai, kosmėjos, gvaizdūnės, gražiausiai atrodo pasėtos gausiomis grupėmis. Jas galima įkurti dideliame plote arba nedideliame gėlyne, skirti tik vieną lysvę ar tiesiog lovelį balkone, terasoje. Tokie augalai nereikalauja daug dėmesio, tad net ir nepatyrę sodininkai gali nesunkiai sukurti turtingą, spalvingą ir gyvybingą erdvę.
Nauda – ne tik akims
„Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo pasakoja, kad lauko gėlės prie namų yra ne tik išskirtinai gražus estetinis elementas, bet ir sprendimas, naudingas aplinkai bei žmonių sveikatai.
Laukiniai, natūralią gamtą primenantys aguonų, rugiagėlių žiedai ne tik džiugina akį, bet ir praturtina ekosistemą. Tokios gėlės valo orą ir dirvožemį nuo teršalų, todėl tinka sėti ir mieste, teigiamai veikia oro kokybę. Be to, šie augalai suteikia prieglobstį bitėms, drugeliams bei kitiems apdulkintojams, kurie tokie svarbūs geram derliui, atkreipia dėmesį V. Paukštelo.
„Dar vienas svarbus lauko gėlių privalumas yra tai, kad jų nereikia intensyviai laistyti ir reguliariai pjauti, o tai reiškia, kad sutaupoma ir laiko, ir lėšų. Juk aguonos, rugiagėlės pačios natūraliai auga javų pasėliuose, kurs joms apskritai niekas neskiria dėmesio. Todėl ir namuose nereikės aplink jas daug šokinėti – ypač, jeigu tinkamai pasiruošite sėjai“, – pažymi „Iki“ šviežių gėlių ir augalų žinovė.
Ruoškitės jau dabar – džiaukitės visą vasarą
Tokios gėlės kaip aguonos, rugiagėlės, yra vienmetės, todėl intensyvus žydėjimo efektas bus matomas jau netrukus – ryškūs žiedai pleškės vos prasidėjus vasarai. Tiesa, aguonos ir pačios barsto sėklas, todėl nenustebkite, kad jei ir kitąmet ar po kelių sezonų vėl išdygs šių raudonų gražuolių.
V. Paukštelo kviečia prisiminti kelias taisykles, norint namuose džiaugtis natūralumu alsuojančių pievų gėlių žavumu.
Kaip paruošti žemę? Nėra skirtumo, ar bandote užauginti pirmąjį arbūzą, ar petražolių, ar gėlę. Daugelis jau iš savo patirties žino, kad jei tinkamai išvalysi dirvą nuo piktžolių, bus mažiau vargo ateityje.
„Todėl dabar, kai dar sodo ir daržo darbų nėra apstu, verta skirti daugiau laiko dirvožemiui. Tinkamai paruoštas plotas sėjai leis gėlėms geriau augti ir sumažins priežiūros procesą, todėl turėsite daugiau laiko atsipalaiduoti ir grožėtis savo paties sukurtu grožiu“, – teigia „Iki“ šviežių gėlių ir augalų žinovė.
Gera žinia ta, kad aguonos, rugiagėlės nėra reiklios dirvožemiui. Tiesiog parinkite šiltą, vidutiniškai sausą, saulėtą arba su menku pavėsiu vietą. Augti jos gali praktiškai bet kokiame dirvožemyje, tik svarbu prieš sėjant atidžiai pašalinti piktžoles (galima ir net su viršutine dirvos dalimi), didesnius akmenis ir žemę gerai išpurenti 15-30 cm gylyje. Išlyginkite grėbliu, o dar po kurio laiko peržiūrėkite, ar neišdygo naujų piktžolių.
Ar būtina tręšti? Laukų gražuolės aguonos, rugiagėlės įpratusios augti net ir atšiauresnėmis sąlygomis, todėl trąšos joms nėra būtinos. Priešingai, jos netgi gali paskatinti piktžolių augimą, su kurioms tuomet gėlėms reikės konkuruoti dėl naudingų medžiagų iš dirvožemio.
Kada geriausia sėti? Ruoštis jau vertėtų, bet skubėti dar ne. Sėkloms sudygti reikia pastovios temperatūros, todėl luktelkite, kol ilgalaikės prognozės aiškiai rodys šiltesnio pavasario atėjimą. Optimalus sėjos laikotarpis – balandis ir gegužė (priklausomai nuo tų metų orų), nes tuomet dirva būna drėgna, o tai palanku pievų gėlių sėkloms dygti. Jas sėti galima iki pat rudens, tačiau tuomet žiedais džiaugsitės vėliau.
„Jeigu pavasaris sausas, nepamirškite pirmąjį mėnesį po sėjos plotą vis palaistyti. Būtent po sėjos derėtų ir atidžiau saugoti gėles nuo piktžolių, kurios gali sudygti greičiau nei jūsų pasėti augalai. Reguliariai su šaknimis išraukite nepageidaujamus augalus, ir jūsų gėlės turės daugiau laisvės ir jėgų greičiau augti“, – pataria „Iki“ šviežių gėlių ir augalų specialistė.
Kaip prižiūrėti vasarą? Pievų gėlės yra gana atsparios iššūkiams – jas tereikia sausesnio laikotarpio metu saikingai palaistyti ir neleisti tarp jų išsikeroti piktžolėms. Viskas – jokios ypatingos priežiūros ar rūpesčio jos nereikalauja.