Apie vakcinaciją

Šiame puslapyje pateikiame Jums visą aktualią informaciją apie vakcinaciją nuo Covid -19 ligos. Labai tikimės, kad pateikta informacija Jums leis lengviau praeiti vakcinacijos procesą. Sprendimas skiepytis yra paremtas tik Jūsų laisva valia, t.y. tik Jūs galite nuspręsti skiepytis ar ne. Visi šiame puslapyje pateikti duomenys yra parengti remiantis LR Sveikatos apsaugos ministerijos pateikta ekspertine medžiaga.

Registracija vakcinacijai gali būti vykdoma dviems būdais:

I BŪDAS

1.
Darbdavys pateikia norinčių pasiskiepyti darbuotojų sąrašus atitinkamai Savivaldybei.
2.
Poliklinikos iš Savivaldybių gavusius sąrašus su darbuotojų asmens kodais suveda juos į E-sveikatą ir automatiškai paskiria skiepijimo laiką ir datą.
3.
Darbuotojai gauna SMS žinutę su paskirta skiepijimo data ir laiku (jeigu laikas netinka, reikia skambinti į savo polikliniką).

II BŪDAS

1.
Darbdavys pateikia norinčių pasiskiepyti darbuotojų sąrašus atitinkamai Savivaldybei.
2.
Savivaldybės atstovai, poliklinikos ar vakcinacijos centrų atstovai skambina individualiai darbuotojui ir derina abipusiai tinkamus laikus.

III BŪDAS

1.
Darbuotojai gali užsiregistruoti vakcinacijai internetu www.koronastop.lt arba 1808.lt, taip pat, Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808.
2.
Paspaudus „Registruokis savo vakcinai nuo COVID-19 čia“ ir nustačius tapatybę per elektroninę bankininkystę bus leista pasirinkti norimą vakciną.

D.U.K

Vakcinacija

Taip, tai yra jūsų teisė. Vakcinacija nėra privaloma.

Susisiekite su gydymo įstaiga, kurioje gavote pirmą vakciną ir susitarkite dėl antro skiepo po 12 savaičių pertraukos.

Taip, dėl nedarbingumo reiktų kreiptis į šeimos gydytoją.

Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vakciną praneškite savo šeimos gydytojui ir (ar) Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.

Nuovargis, skausmas ir patinimas injekcijos vietoje, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, šaltkrėtis, karščiavimas. Įprastai jie praeina po keliu dienų.

Šalutinis poveikis yra ženklas, kad imuninė sistema reaguoja į vakciną ir pradeda gaminti antikūnius, galinčius įveikti virusą ir neleidžiančius jam daugintis, todėl pasiskiepijus išvengiama ligos arba sergama silpnesne ligos forma.

Sergantis, karščiuojantis ar bet kokios ligos ūmiu periodu žmogus neskiepijamas.

Taip, gyventojai gali pasirinkti vakciną. Kviečiami vakcinuotis gyventojai bus informuojami, kokia vakcina siūloma skiepytis. Jei asmuo atsisakys siūlomos vakcinos – su juo bus susisiekiama vėliau, kai vakcinavimo centre atsiras galimybė vakcinuotis kito gamintojo vakcina. Jeigu vakcinavimo centras turės kelių gamintojų COVID-19 vakcinas ir jos nebus rezervuotos skiepijimui antrąja doze, gyventojas galės pasirinkti vakciną, kuria jis pageidauja būti skiepijamas.

Jei negalite atvykti į vakcinacijos centrą dėl judėjimo negalios ar sveikatos būklės, jums gali būti organizuojamas skiepijimas arčiau namų esančiose patalpose (ambulatorijoje) arba atvykstama skiepyti i jūsų namus.

Bet kada. Norėdami pakeisti vakcinacijos laiką ar užsiregistruoti vakcinai apsilankykite www.koronastop.lt arba 1808.lt internetinėje svetainėje, taip pat Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Patvirtinimą gausite trumpąja SMS žinute.

  • Tiesiogiai kreipkitės į gydymo įstaigą, kurioje būsite skiepijamas ir suderinkite naują vakcinacijos laika.
  • Pakeiskite vakcinacijos laiką internetu www.koronastop.lt arba 1808.lt, taip pat Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Patvirtinimą gausite trumpąja SMS žinute.
  • Tiesiogiai kreipkitės į gydymo įstaigą, kurioje būsite skiepijamas ir suderinkite naują vakcinacijos laiką.
  • Pakeiskite vakcinacijos laiką internetu www.koronastop.lt arba 1808.lt, taip pat Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Patvirtinimą gausite trumpąja SMS žinute.

Vykdami vakcinuotis, turėkite asmens dokumentą. Jei atvykstate pakartotiniam skiepui, turėkite ir pirmo vizito metu jums išduotą skiepijimo kortelę.

Nuo šiol antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės laiką galima paankstinti savarankiškai, tačiau po pirmos dozės turi praeiti ne mažiau kaip keturios savaitės.

Siekiant gauti Galimybių pasą ir naudotis švelnesnėmis karantino sąlygomis galima jau po pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės praėjus keturioms savaitėms. Tad jeigu neketinate keliauti į užsienį, skubėti skiepytis antra doze anksčiau – neverta. Visgi, esant poreikiui, paankstinti vakcinacijos laiką antra „Vaxzevria“ vakcinos doze galima apsilankius www.koronastop.lt arba skambinant trumpuoju numeriu 1808.

Pakeisti registracijos laiką ir vietą padės ši instrukcija:

Sustiprinančioji COVID-19 vakcinos dozė

Sustiprinančiąja vakcinos doze gali skiepytis visi gyventojai nuo 18 metų, kuriems po pilnos vakcinacijos praėjo daugiau nei 120 arba 180 dienų. Sustiprinančiosios dozės terminas priklauso nuo pasirinktos vakcinos.

12 metų ir vyresniems pacientams, kurie serga lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis arba kuriems taikomas gydymas imuninę sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais, sustiprinančioji vakcinos dozė esant poreikiui gali būti skiriama anksčiau – praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms nuo antrosios COVID-19 vakcinos dozės suleidimo dienos. Tokį sprendimą gali priimti asmenį gydantis sveikatos priežiūros specialistas.

  • Tie, kurie po pilnos vakcinacijos, prieš skiepijimą ar tarp skiepijimų susirgo koronavirusu, nebus skiepijami sustiprinančiąja vakcinos doze – persirgimas COVID-19 liga yra prilyginamas sustiprinančiajai vakcinos dozei.
  • Tie, kurie sirgo dar nepabaigę pirminio skiepijimo kurso, po ligos praėjus 180 d. turėtų šį kursą užbaigti ir pasiskiepyti antra vakcinos doze.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Revakcinuotis taip pat galima poliklinikose. Norėdami sužinoti, ar Jūsų poliklinika vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, turėtumėte kreiptis į įstaigos registratūrą.

Nuo 2021 m. lapkričio 17 d. visi pilnamečiai gyventojai gali revakcinuotis praėjus 120 d. arba 180 d. nuo pilnos vakcinacijos, t. y., turi būti praėję arba 4, arba 6 mėn. nuo pasiskiepijimo:

  • antra vakcinos doze, kai skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės („Comirnaty“, „Spikevax“ ir „Vaxzevria“ vakcinos),
  • viena vakcinos doze, kai skiepijimo schemą sudaro viena vakcinos dozė („Janssen“ vakcina),
  • bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu.

Registracija vakcinai

Kiekviena savivaldybė užtikrina, kad gyventojai būtų kviečiami skiepytis jiems suprantama kalba. Taip pat, atsižvelgiant į savivaldybėje gyvenančius kitakalbius, turėtų būti išversta ir visa kita aktuali informacija, susijusi su vakcinacija ir COVID-19.

Susisiekite su gydymo įstaiga, pavyzdžiui, telefonu, ir informuokite, kad atvyksite skiepytis arba ne.

Kviečiame tiesiogiai kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti, kad norite vakcinuotis.

  • Internetu www.koronastop.lt arba 1808.lt, taip pat Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Patvirtinimą gausite trumpąja SMS žinute.
  • Tiesiogiai kreipkitės į gydymo įstaigą, kurioje būsite skiepijamas ir suderinkite vakcinacijos laiką.
Bendrieji klausimai

Vykstant į užsienį geriausia pasidomėti kokie reikalavimai yra toje užsienio šalyje į kurią vykstate: https://keliauk.urm.lt/ . Šiame puslapyje yra viso pasaulio žemėlapis ir paspaudus ant tam tikros šalies, nurodoma, kokie reikalavimai atvykstant ten yra taikomi.

Gavus vieną vakcinos skiepą nuo Covid-19 ligos ir turėjus didelės rizikos kontaktą, būtina izoliuotis visam skirtam laikui, nes viena dozė neapsaugo nuo užsikrėtimo ir susirgimo.

Pažeidus izoliacijos taisykles, gresia bauda nuo 500 iki 1,5 tūkst. Eurų.

Vienas inkubacinis periodas –14 dienų laikotarpyje susirgę. Aktyvus protrūkis  dar nepasibaigęs (tiriamas, stebimas) protrūkis, kuriame paskutinis užsikrėtimas (naujas atvejis) buvo užfiksuotas ne daugiau kaip prieš 14 dienų.

Pirminiai atvejai – protrūkio atsiradimo vietoje užsikrėtę asmenys;

Antriniai atvejai – asmenys, kurie užsikrėtė nuo pirminių atvejų ne protrūkio atsiradimo vietoje.

Esant židiniui, kada įmonė turi Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pateikti didelės ir mažos rizikos sąlytį turėjusių asmenų sąrašą. Ar mažos rizikos sąlyčių turėjusių asmenų sąrašus įmonė turi nusiųsti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui po to, kai gauna raštišką prašymą iš NVSC?

Informaciją apie susirgusius darbuotojus, sąlytį turėjusių asmenų sąrašus ir kitą su protrūkiu susijusią informaciją reikėtų pateikti tiesiai NVSC departamentams pagal apskritį, kurioje įmonė veikia (https://nvsc.lrv.lt/lt/)

Darbuotojams uždarose darbo vietose ir bendrose įstaigos uždarose patalpose (koridoriuose, laiptinėse, liftuose ir pan.), taip pat gyvai organizuojamų susirinkimų metu privaloma dėvėti medicinines veido kaukes ar respiratorius

Atvirose erdvėse, kai šalia 2 metrų atstumu nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus (įvaikius), įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus (įtėvius), globėjus) galima nedėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Bendraudami laikykitės saugaus 2 metrų socialinio atstumo, nesibūriuokite, laikykitės asmens higienos reikalavimų.

  • Simptomų turintiems asmenims;
  • Sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims;
  • Asmenims prieš hospitalizacijas;
  • Iš užsienio grįžusiems asmenims;
  • Asmenims, gavusiems teigiamą antigeno testo rezultatą;
  • Kontraindikacijų vakcinacijai turintiems asmenims ir nėščiosioms.
  • Nebeatliekami antigeno testai privalomai testuotis turintiems asmenims;
  • Mobiliuose punktuose galima atlikti tik PGR tyrimus;
  • Mobiliuose punktuose nebetiriami asmenys vykstantys į užsienį.

Nuo 2021 m. gruodžio 1 d. pasiskiepiję asmenys galės atlikti nemokamą antikūnų testą. Antikūnų tyrimai nemokamai bus atliekami vieną kartą gyventojams ne anksčiau kaip po 120 dienų po vakcinacijos pagal pilną vakcinacijos schemą. Nuolat atnaujinamą šių įstaigų sąrašą, skelbiamą SAM svetainėje, galite rasti čia.

Saviizoliacijos taisyklės, turėjus artimą kontaktą su sergančiuoju
  • Paskiepytam paskutine vakcinos doze prieš daugiau kaip 120 d. – iki neigiamo PGR tyrimo rezultato gavimo. PGR tyrimas atliekamas ne anksčiau kaip 3 dieną po turėto kontakto.
  • Nepersirgus arba nepasiskiepijus – 10 d. arba atlikti antikūnų tyrimą. Izoliacija būtina iki antikūnų tyrimo rezultato. Jei rezultatas teigiamas – izoliuotis nereikia, jei neigiamas – izoliuotis 10 d.
  • Paskiepytiems pagal pilną schemą, kai praėjo daugiau kaip 120 d. nuo paskutinės dozės;
  • Nepersirgusiems;
  • Nepaskiepytiems.
  • Paskiepytiems pagal pilną vakcinacijos schemą ir nuo paskutinės dozės praėjo ne daugiau kaip 120 d.;
  • Paskiepytiems sustiprinančiąja doze;
  • Persirgusiems, kai liga buvo patvirtinta teigiamu PGR ar antigeno testu mažiau nei prieš 210 dienų;
  • Turintiems antikūnų, kai teigiamas antikūnų atsakymas gautas per pastarąsias 60 d.
Privalomi periodiniai profilaktiniai tyrimai

Patvirtinti šie darbai ir veiklos, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, periodiškai besitikrinantiems, ar neserga COVID-19:

  • asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla; 
  • socialinės paslaugos ir veikla; 
  • švietimo paslaugos ir veikla; 
  • vaistinių darbuotojų veikla; 
  • krovinių tarptautinio vežimo veikla; 
  • viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla; 
  • laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas); 
  • viešojo maitinimo paslaugų teikimo veikla;
  • mažmeninės prekybos srityje dirbančių darbuotojų darbas;
  • viešojo administravimo subjektų veikla; 
  • profesinė karo tarnyba; 
  • veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais); 
  • gamybos įmonių darbuotojų veikla.

Šioms valstybės numatytoms grupėms profilaktiškai tikrintis, ar neserga COVID-19, būtina periodiškai kas 7–10 dienų.

Kad darbuotojas pasitikrino ar neserga, ar yra persirgęs, ar pasiskiepyjęs įrodo esveikata.lt portale esantis įrašas.

  • Poliklinikose (reikia domėtis individualiai kokiose atlieka);
  • Privačiose klinikose.
  • Mokamas PGR;
  • Antigeno tyrimas
  • Pasiskiepijusiems pagal pilną vakcinacijos schemą;
  • Po sustiprinančios vakcinos dozės;
  • Turintiems teigiamą antikūnų rezultatą, gautą prieš mažiau nei 60 dienų;
  • Persirgusiems, kai diagnozė buvo patvirtinta ne daugiau kaip prieš 210 dienų.
Taisyklės grįžus iš užsienio

Jeigu asmuo yra pasiskiepijęs pagal pilną vakcinacijos schemą ar persirgęs ir nuo PGR/antigeno teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 180 dienų iki grįžimo/atvykimo į Lietuvos Respubliką – izoliuotis nereikia.

* Izoliacija ir tyrimas nereikalingas paskiepytiems pagal visą vakcinacijos schemą arba persirgusiems asmenims, kai nuo PGR/antigeno teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 180 dienų iki grįžimo/atvykimo į Lietuvos Respubliką.

Covid–19 vakcinų galimi šalutiniai poveikiai

Organizmo reakcija po vakcinos yra normalus procesas

VAXZEVRIA
Gamintojas
„AstraZeneca“
CAMIRNATY
Gamintojas
„BioNTech“ ir „Pfizer“
MODERNA
Gamintojas
„Moderna“
JANSSEN
Gamintojas
„Janssen Pharmaceutica“
scroll-y
Reakcijos, kurios gali pasireikšti daugiau nei 1 iš 10 asmenų
  • Nuovargis
  • Skausmas bei jautrumas injekcijos vietoje
  • Galvos, raumenų ir sąnarių skausmas
  • Šaltkrėtis
  • Karščiavimas
  • Pykinimas
  • Prasta savijauta
  • Nuovargis
  • Skausmas bei patinimas injekcijos vietoje
  • Galvos, raumenų ir sąnarių skausmas
  • Šaltkrėtis
  • Karščiavimas
  • Nuovargis
  • Skausmas bei patinimas injekcijos vietoje
  • Galvos, raumenų ir sąnarių skausmas
  • Šaltkrėtis
  • Karščiavimas
  • Pykinimas
  • Vėmimmas
  • Nuovargis
  • Skausmas injekcijos vietoje
  • Galvos skausmas
  • Raumenų skausmas
  • Pykinimas
Reakcijos, kurios gali pasireikšti mažiau nei 1 iš 10 asmenų
  • Paraudimas ar patinimas injekcijos vietoje
  • Karščiavimasa daugiau 38˚C
  • Vėmimas
  • Viduriavimas
  • Paraudimas injekcijos vietoje
  • Pykinimas
  • Paraudimas injekcijos vietoje
  • Bėrimas
  • Kosulys
  • Sąnarių skausmai
  • Temperatūra
  • Drebulys
  • Paraudimas ir patinimas injekcijos vietoje
Reakcijos, kurios gali pasireikšti mažiau nei 1 iš 100 asmenų
  • Apetito sumažėjimas
  • Galvos svaigimas
  • Prakaitavimas
  • Pilvo skausmas
  • Bėrimas
  • Niežėjimas injekcijos vietoje
  • Galūnių skausmas
  • Padidėję limfmazgiai
  • Nemiga
  • Prasta savijauta
  • Niežėjimas injekcijos vietoje
  • Čiaudulys
  • Tremoras
  • Gerklės skausmai
  • Išbėrimas
  • Prakaitavimas
  • Raumenų silpnumas
  • Rankų ir kojų skausmai
  • Nugaros skausmas
  • Silpnumas
  • Bendra prasta savijauta
Reakcijos, kurios gali pasireikšti mažiau nei 1 iš 1000 asmenų
  • Laikinas veido pusės paralyžius
  • Laikinas raumenų silpnumas vienoje veido pusėje
  • Veido patinimas, galintis paveikti žmones, kuriems anksčiau buvo atliktos kosmetinės (užpildų) injekcijos į veidą
  • Hiperjautrumas (alergija)
  • Niežėjiią sukeliantis bėrimas
Reakcijos, kurios gali pasireikšti, bet dažnumas negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis
  • Alerginė reakcija
  • Sunki alerginė reakcija
  • Alerginė reakcija
  • Sunki alerginė reakcija
  • Alerginė reakcija
  • Sunki alerginė reakcija
  • Alerginė reakcija
  • Sunki alerginė reakcija
Kada gali pasireikšti nepageidaujamos reakcijos po vakcinacijos?
  • Po pirmos vakcinos dozės nepageidaujamos reakcijos gali pasireikšti intensyviau. Nepageidaujamos reakcijos gali praeiti per keletą valandų. Sveikata pagerėja per kelias dienas po vakcinacijos.
  • Po antros vakcinos dozės nepageidaujamos reakcijos gali pasireikšti intensyviau. Nepageidaujamos reakcijos gali praeiti per keletą valandų. Sveikata pagerėja per kelias dienas po vakcinacijos.
  • Po antros vakcinos dozės nepageidaujamos reakcijos gali pasireikšti intensyviau. Nepageidaujamos reakcijos gali praeiti per keletą valandų. Sveikata pagerėja per kelias dienas po vakcinacijos.
  • Pasireiškęs šalutinis poveikis dažniausiai yra švelnus arba vidutinis ir išnyksta po skiepijimo praėjus 1 arba 2 dienoms.

Po vakcinacijos, kai savijauta gera, galima užsiimti įprastine veikla.

Svarbu nepažeisti, netrinti ar kitaip nesudirginti dūrio vietos.

JEIGU PABLOGĖJA SAVIJAUTA:

Pailsėkite
Išgerkite nepageidaujamo poveikio simptomus malšinančių vaistų
Jeigu karščiuojate, viduriuojate ar vemiate, gerkite skysčių, valgykite lengvai virškinamą maistą
Jeigu karščiuojate, temperatūrą (38°C ir aukštesnę) rekomenduojama malšinti paracetamoliu ar kitais karščiavimą mažinančiais vaistais
Jeigu po vakcinacijos skauda ranką ar galvą, rekomenduojama išgerti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo

Labai svarbu: jeigu reikia, po vakcinacijos žmogus gali vartoti nereceptinių vaistų, bet prieš tai geriau pasitarti su savo gydytoju. Nerekomenduojama minėtų vaistų vartoti profilaktiškai, prieš skiepijimą, siekiant užkirsti kelią šalutiniam poveikiui, nes nežinoma, kaip šie vaistai gali paveikti vakcinos veiksmą.

Po vakcinacijos ir toliau būtina vartoti visus vaistus, kuriuos žmogus vartoja įprastai dėl vienokių ar kitokių lėtinų ligų.